αρσεναλ

Η Άρσεναλ συνεχίζει την επίδειξη δύναμης στην Premier League και φεύγοντας με 3-0 από το "Βαϊτάλιτι" της Μπόρνμουθ έκανε το 3/3 και παρέμεινε επικεφαλής στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Μάρτιν Έντεγκααρντ έδωσε το σύνθημα της νίκης από τα πρώτα λεπτά, με δύο γκολ μέχρι το 11', έπειτα από οργανωμένες επιθέσεις και την παρουσία του στα κατάλληλα σημεία της μεγάλης περιοχής. Ο Νορβηγός μέσος είχε αρκετούς άξιους συμπαραστάτες, με τους "κανονιέρηδες" να εκμεταλλεύονται κυρίως την κόντρα με γρήγορες επιθέσεις και τα κενά που άφηναν οι γηπεδούχοι.

Στο 2ο ημίχρονο ο Γουιλιάν Σαλιμπά χρίστηκε σκόρερ, ενώ το ίδιο παραλίγο να γίνει με τον Γκαμπριέλ Ζεζούς, όμως το δικό του γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα είχε ευκαιρίες και γι' άλλα γκολ, επιβεβαιώνοντας την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται στην εκκίνηση της σεζόν.