αεκ

Η ΑΕΚ πήρε σημαντικό διπλό εκτός έδρας επικρατώντας της Ουκρανικής Dnipro-1, σε ουδέτερη έδρα στη Σλοβακία, Košická futbalová aréna, με 1-2 και είναι το φαβορί για πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ με τον Άλτμαν και το 2-0 ήρθε πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με αυτογκόλ του Svatok.

Η ΑΕΚ μπορούσε και για άλλα γκολ όμβς ο Γκιούρτσο σημάδεψε το δοκάρι.

Το γκολ των Ουκρανών σκόραρε ο Svatok.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την ερχόμενη Πέμπτη στην "ΑΕΚ Αρένα" στις 7 το βράδυ.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Έναρξη στο παιχνίδι!

8' Δύο σουτ του Γκιούρτσο, το κέρδος ένα κόρνερ.

16' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον  Άλτμαν με κοντινό πλασέ ύστερα από γύρισμα του Εγγλέζου.

21' Ο Φαράζ έφυγε τετ α τετ με τον Φαράζ, ωστόσο καθυστέρησε και έδιωξε σε κόρνερ ο Svatok

24' Πλασέ του Άλτμαν άστοχο.

29' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με αυτογκόλ! Έγινε το κόρνερ , λανθασμένη έξοδος από τον τερματοφύλακα, η μπάλα κτύπησε στον αρχηγό,  Svatok και κατέληξε στα δίκτυα.

36' Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ, ο Γκιούρτσο την κεφαλιά σε κόρνερ.

39' Σουτ του Φαράζ, πάνω στον τερματοφύλακα.

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

49' Καλή στιγμή για τους Ουκρανούς, δύσκολα σε κόρνερ ο Τούμπας.

54' Τεράστια ευκαιρία για την Dnipro, φάση διαρκείας η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα χέρια του Τούμπα.

56' Πλασέ του Ράφα Λόπες, έξω.

66' Μακρινό σουτ του Blanco, σταθερά ο Τούμπας.

78΄Πολύ καλό σουτ του Γκιούρτσο, στο δοκάρι η μπάλα!

81' Σουτ του Γκάμα, απέκρουσε ο Da Silva.

82' Nέο σουτ του Γκιούρτσο, απόκρουση και κόρνερ από τον Da Silva.

89' ΓΚΟΛ για τους Ουκρανούς, που μειώνουν σε 1-2 με κεφαλιά του Svatok.