δδ

Στον Απόλλωνα κατέληξε ο πρώτος τίτλος της χρονιάς 2022-2023, με τον πρωταθλητή Απόλλωνα να κερδίζει στην Αρένα την κυπελλούχο Ομόνοια με 2-0.

Σαφώς ανώτεροι οι Γαλάζιοι που άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Νταμπό, έπειτα από λανθασμένη απομάκρυνση του Μίλετιτς. Η ομάδα της Λεμεσού μπορούσε να κάνει το 2-0 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει πέναλτι του Ψύχα, το οποίο κέρδισε ο Μαυρίας.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια ανέβασε στροφές και έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Μπέζους στο ντεμπούτο του, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Οι γαλάζιοι πάντως είχαν την απάντηση, με τον Βά, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Πίττα έκανε το 2-0.

Οι πράσινοι προσπάθησαν να μειώσουν στην συνέχεια, με την μπάλα να σταματάει ξανά στο δοκάρι, έπειτα από κεφαλιά του Έκτορ Γιούστε. Το 2-0 πάντως έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Απόλλωνα να κατακτά το 4ο τρόπαιο Σούπερ Καπ της Ιστορίας του, το οποίο είναι το πρώτο που κερδίζει απέναντι στην Ομόνοια!

***Λίγο πριν την σέντρα, ο εκπρόσωπος τύπου της Ομόνοιας προχώρησε σε αποκαλύψεις για τα όσα λέγονται για τον ΛοΪζου

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στον αγώνα

10' Ωραία ανάπτυξη από τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα, με την μπάλα να στρώνεται στον Νταμπό, ο οποίος με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο εκτός.

12' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-0! Λάκτός περιοχής, ο Νταμπό επιχείρησε το συρτό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο πλεκτό του Φαμπιάνο!

38' Σουτ του Χαραλάμπους στην κίνηση, ο Δημητρίου μαζεύει εύκολα.

40' Μακρινό σουτ του Ψύχα, η μπάλα φεύγει ψηλά!

45' Ωραία συρτή σέντρα του Μαυρία στον Ψύχα, ο οποίος επιχείρησε αμέσως το σουτ, με την μπάλα να φεύγει ξυστά από το δοκάρι του Φαμπιάνο!

45+1' Πέναλτι για τον Απόλλωνα! Ο Μαυρίας μπήκε από πλάγια θέση, ο Φαμπιάνο τον ανατρέπει και καταλογίζεται η παράβαση!

47' ΤΟ ΠΙΑΝΕΙ Ο ΦΑΜΠΙΑΝΟ! Έπεσε στην σωστή του γωνία!

56' Ωραία ενέργεια και σουτ στην κίνηση από τον Κακουλλή, λίγο εκτός η μπάλα.

64' Δοκάρι για την Ομόνοια! Εκτέλεση φάουλ από τον Μπρούνο, ο Γιούστε γυρίζει στον Μπέζους, ο οποίος με το κεφάλι από κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

66' Συρτό σουτ από τον Πίττα εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ!

73' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 2-0! Ο Πίττας ελευθερώθηκε εξαιρετικά μετά από συνεργασία με τους συμπαίκτες του, σέρβιρε στον Βά, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-0!

79' Δοκάρι για την Ομόνοια! Εκτέλεση φάουλ από τον Λέζιακς, με τον Γιούστε να πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι!

80' Κόκκινη κάρτα! Με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φιλιώτης αποχωρεί από το γήπεδο, για σκληρό φάουλ στον Μπέζους.

86' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λέζιακς, λίγο εκτός η μπάλα.

91' Κεφαλιά του Γιούστε, κανένας κίνδυνος για τον Δημητρίου.

Απόλλων(Κωνσταντίνος Μακρίδης): Δημητρίου, Φιλιώτης Αρτυματάς, Βουκασίν, Μαυρίας, Κολ, Σαχάρ, Ψύχας, Νταμπό, Γιάνγκα.

Στον πάγκο: Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Πεϊμπέρνς, Καμπράλ, Χάμπος, Μπα, Ζράντι, Ογκεντά, Ίντζια, Πινακάς, Πίττας.

Ομόνοια(Γκάρι Πάρκερ-Μάριος Νικολάου): Φαμπιάνο, Μάθιου, Λάνγκ, Γιούστε, Μίλετιτς, Λέτσιακς, Μπασιρού, Χαραλάμπους, Μπρούνο, Μάταβζ, Κακουλλής.

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Βενιζέλου, Μιξ, Ασιμένος, Σάββα, Πάρκερ, Παπουλής, Μπέζους

Διαιτητής ορίστηκε ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή, βοηθούς διαιτητές τους Μάριο Καλογήρου και Χαράλαμπο Γεωργίου και τέταρτο διαιτητή το Μάριο Χριστοφόρου. Στο VAR θα είναι ο Δημήτρης Σολωμού με βοηθό τον Παύλο Γεωργίου και Παρατηρητή διαιτησίας τον Ανδρέα Γεωργίου.

***Ο σημερινός αγώνας Super Cup είναι ο 53ος από την ποδοσφαιρική περίοδο  1951 - 1952 που ξεκίνησε ο θεσμός.