ΑΕΚ

Η ΑΕΚ όχι μόνο στάθηκε όρθια στο Βελιγράδι, αλλά «πάτησε» κάτω ξανά την Παρτίζαν, παίρνοντας ισοπαλία 2-2(ο πρώτος αγώνας έληξε 2-1 υπέρ της ΑΕΚ), με την οποία η ομάδα της χώρας μας εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ, εκεί όπου την περιμένει η Ουκρανική Ντίνπτο. Παράλληλα έχει εξασφαλίσει θέση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ, σε περίπτωση που δεν καταφέρει να νικήσει τους Ουκρανούς στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λίγκ. Αυτή θα είναι η 3η φορά που η ΑΕΚ θα βρεθεί σε Ευρωπαικό όμιλο!

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, η οποία δέχθηκε ασφυχτική πίεση, με τον Ρικάρντο στο 23 να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του, μετά από αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ. Αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να μπαίνει δυνατά στο δεύτερο, όπου ισοφάρισε με τον Λόπες στο 52ο λεπτό. Η απάντηση των Σέρβων ήρθε 2 λεπτά αργότερα, με τον Ρικάρντο να δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Την τελευταία λέξη είπε ο Φαράζ με ένα πανέμορφο γκολ στο 57ο λεπτό.

15' Χωρίς την μεγάλη φάση μέχρι στιγμής ο αγώνας.

23' ΓΚΟΛ για την Παρτίζαν 1-0! Ο Ντιαμπατέ βρήκε με κάθετη τον Ρικάρντο, ο οποίος έφυγε σε τετ-τετ, με τον Βραζιλιάνο να νικάει τον Πίριτς για το 1-0!

***Με αυτό το γκολ, ο αγώνας πάει στην παράταση.

28' Ο Φαράζ μπήκε ωραία στην περιοχή, επιχείρησε το πλασέ, με την μπάλα κάπου να κοντράρει, καταλήγοντας κόρνερ.

29' Μακρινό σουτ του Λέδες, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά.

40' Λάθος μπροστά από την περιοχή της Παρτίζαν, με τον Άλτμαν να επιχειρεί αμέσως το σουτ, το οποίο έφυγε ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Tέλος ημιχρόνου

46' Γυριστή κεφαλιά του Λόπες, εκτός η μπάλα

52' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-1! Από τα πλάγια ο Γκιούρτσκο έβγαλε την συρτή σέντρα, με τον Λόπες να κάνει την προβολή με την μπάλα να καταλήγει στο πλεκτό! Στην επαναληπτική προβολή φαίνεται πως μπορεί να αγγίζει την μπάλα και αμυντικός της Παρτίζαν!

54' ΓΚΟΛ για την Παρτίζαν 2-1! Ο Ντιαμπατέ ξέφυγε από τον Νικόλα Εγγλέζου, επιχείρησε αμέσως την σέντρα, με τον Ρικάρντο και πάλι να σκοράρει με κεφαλιά!

55' Μακρινό σουτ του Νάτχο, ο Πίριτς διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

57' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-2! Απίστευτος ο Φαράζ! Ξεπέρασε όποιον βρήκε και με το αριστερό πόδι εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην εστία του Πόποβιτς! Προβάδισμα πρόκρισης για την ομάδα μας!

73' Μακρινό σουτ του Λέδες, η μπάλα πάνω στον Πόποβιτς.

76' Συρτό σουτ του Μένινγκ, η μπάλα σταματάει στο κάθετο δοκάρι του Πίριτς.

Τέλος αγώνα!! Η ΑΕΚ στους ομίλους!!!

Παρτίζαν: A. Popović, Vujačić, Markovic, Andrade, Menig,, Natcho, Ricardo, Fejsa, Diabate, Filipović, Urošević

Στον πάγκο: Lukač (GK), Stevanović (GK), Ilić, Saničanin. Šehović, Baždar, M. Živković, Terzić, Belić, Jović, Petković, Lutovac

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ, Γκιούρτσκο, Άλμαν, Λόπες.

Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Γκονζάλεθ, Κάσας, Μάμας, Μπέιτς, Γκάμα, Τρισκόφσκι, Ναούμ, Ολατούντζι και Ρομό.