ςε

Παρά την μεγάλη της προσπάθεια, η ΑΕΚ Λάρνακας αποκλείστηκε από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, στην διαδικασία των πέναλτι από την Μίντιλαντ.

Η ομάδα της Λάρνακας πιέστηκε αρκετά από τους Δανούς στα πρώτα λεπτά, με τον Ολατούντζι στην πρώτη ουσιαστική φάση της ομάδας να ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά. Η απάντηση των Δανών ήρθε και πάλι νωρίς όπως στον πρώτο αγώνα, ισοφαρίζοντας στο 11ο λεπτό. Οι Δανοί συνέχισαν να πιέζουν μέχρι το τέλους του ημιχρόνου, χωρίς να παίρνουν το προβάδισμα. Η ομάδα μας ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, δημιούργησε φάσεις τις οποίες δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ, με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί οι Λαρνακείες είχαν πολύ καλή απόδοση, όπου είχαν και δοκάρι με τον Άλτμαν. Λίγες οι φάσεις και στα δύο ημίχρονα, με τον αγώνα να οδηγείται στα πέναλτι. Ο Άλτμαν στην πρώτη εκτέλεση της ΑΕΚ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, οι Δανοί συνέχισαν να ευστοχούν στα πέναλτι τους, με τον Πίριτς να πιάνει το πέναλτι κρατώντας το 3-4. Σειρά είχε ο Λέδες, ο οποίος αν ευστοχούσε θα έκανε το 4-4, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να διεκδικήσει την πρόκριση στις εκτελέσεις 1-1. Τελικά ο Λέδες έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με την ΑΕΚ να μένει εκτός Τσάμπιονς Λιγκ.

Πλέον οι Λαρνακείς συνεχίζουν στο Γιουρόπα Λιγκ, εκεί όπου τους περιμένει η Παρτίζαν.

Καλή επιτυχία στην ομάδα της Κύπρου μας!

4' Σέντρα του Γκουστάβο, η μπάλα απευθείας στον Όλαφασον.

5' Κάθετη στον Φαράζ, ο οποίος πήγε να βγει τετ-τετ, με τους αμυντικούς των Δανών να διώχνουν σωτήρια.

6' Μακρινό σουτ του Ντρέγιερ, εύκολα μαζεύει ο Πίριτς.

9' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 1-0! Συστημένη σέντρα από τον Φαράζ, με τον Ολατούντζι να πιάνει την κεφαλιά για το 1-0 της Κυπριακής ομάδας!

10' Σέντρα του Άντερσον, δύσκολη απόκρουση από τον Πίριτς.

11' ΓΚΟΛ για την Μίντιλαντ 1-1! Εκτέλεση κόρνερ για τους Δανούς, με τον Ντάλσγκααρντ να πιάνει την κεφαλιά για το 1-1!

22' Σουτ του Ροσάλες, η μπάλα φεύγει συρτά εκτός.

33' Συρτό σουτ του Φαράζ, η μπάλα φεύγει εκτός.

33' Γύρισμα του Τσιλιφούγια, με τον Sviatchenko να πιάνει το σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι!

44' Αδύναμη κεφαλιά από τον Ολατούντζι, κανένας κίνδυνος για τους Δανούς.

Έναρξη Β'ημιχρόνου

52' Σέντρα του Φαράζ, με τον Τρισκόφσκι να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο εκτός.

55' Μακρινό σουτ του Σίστο, ψηλά η μπάλα.

80' Χωρίς τις μεγάλες φάσεις ο αγώνας στο δεύτερο μέρος.

90' Μακρινό σουτ του Μπρούνο Γκάμα, ψηλά η μπάλα.

- 7 λεπτά οι καθυστερήσεις του αγώνα

Τέλος αγώνα - Πάμε σε μισάωρη παράταση

Έναρξη παράτασης

94' Συρτό σουτ του Λέδες, μαζεύει εύκολα ο τερματοφύλακας των Δανών.

96' Μακρινό σουτ από απόσταση επιχείρησε ο Σίστο, χωρίς να βρίσκει στόχο.

102' Γύρισμα και σουτ από τον Άλτμαν, ο Όλασον μαζεύει με ευκολία.

103' Νέο μακρινό σουτ από τον Σίστο, η μπάλα περνάει ξυστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Πίριτς.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης

Έναρξη Β' ημιχρόνου παράτασης

115' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Φάση διαρκείας για την ομάδα μας, με τον Άλτμαν να επιχειρεί το σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι!