αρσεναλ

Η Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ (4-0) την Τσέλσι του Τόμας Τούχελ κάνοντας το 5/5 στα φιλικά της φετινής προετοιμασίας της.
Σε εξαιρετική κατάσταση δείχνουν οι «κανονιέρηδες» που επικράτησαν της Τσέλσι με 4-0 στο «Florida Cup» και συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους. Το ντέρμπι του Λονδίνου μόνο τέτοιο δεν αποδείχθηκε στην πράξη τελικά, αφού η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πέτυχε δύο τέρματα μόλις στο πρώτο μισάωρο του αγώνα.

Ο Γκρανίτ Τσάκα έκλεψε την μπάλα στο 15ο λεπτό και πάσαρε απευθείας στον Γκαμπριέλ Ζεσούς, που χάρη στην γρήγορη σκέψη του συμπαίκτη του, βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Μεντί και τον νίκησε για το 1-0. Στο 36' ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι πέρασε μία ωραία κάθετη πάσα στον Μάρτιν Όντεγκααρντ μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον Νορβηγό να κοντρολάρει και να εκτελεί άμεσα «γράφοντας» το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Άρσεναλ βρήκε άλλα δύο τέρματα. Στο 66ο λεπτό ο Τσάκα έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής, ο Μεντί απόκρουσε δύσκολα, με τον Σακά να προλαβαίνει τους αμυντικούς της Τσέλσι στην επαναφορά και να πλασάρει προ κενής εστίας για το 3-0. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λοκονγκά στο 90+2', όταν μετά από ωραία σέντρα του Σοάρες, έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ντεμπούτο για την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έκανε ο Ολεκσάντρ Ζιντσένκο, που ξεκίνησε μάλιστα και βασικός.