μπαρκερ

Την ήττα με 0-1 γνώρισε η Ομόνοια στον πρώτο της φιλικό αγών στην Κύπρο από την Χάποελ Χάϊφα. Οι Ισραηλινοί έδειξαν ότι ήταν πιο έτοιμοι, αφού εδώ και καιρό είχαν αρχίσει την προετοιμασία τους.

Από την άλλη ο Νίλ Λένον δοκίμασε αρκετούς ποδοσφαιριστές, αλλάζοντας σχεδόν όλη την εντεκάδα του στο δεύτερο ημίχρονο, αφήνοντας μόνο τον Ανδρέα Ασημένο να αγωνιστεί σε όλο τον αγώνα. Αντίθετα ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που δεν έγραψε λεπτό ήταν ο Φράνσις Ουζόχο, ο οποίος έμεινε στον πάγκο, αφού αγωνίστηκαν Παναγή και Κυριακίδης.

Πολύ καλή εμφάνιση για τους κυπελλούχους στο πρώτο μέρος, με τον Μπάρκερ να κλέβει τις εντυπώσεις. Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο, με τους πράσινους να μην μπορούν να δημιουργήσουν ουσιαστικές φάσεις.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Λοϊζος Λοϊζου αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού, για τον οποίο αναμένουμε ενημέρωση...

10' Προβολή του Κακουλλή έπειτα από σέντρα του Λέτσιακς, στην αγκαλιά του Λεβίτα.

13' Σουτ του Μαλούλ, η μπάλα ψηλά.

27' Ωραία ενέργεια από τον Κακουλλή, ο οποίος επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά, με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

29' Mπαλιά από τον Ασημένο, κατέβασε και σούταρε ο Κακουλλής με τη μπάλα να καταλήγει παράλληλα της εστίας.

31' Άλλη μια καλή ενέργεια από τον Σάββα, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, χωρίς να βρίσκει στόχο.

33' Δεν βρήκε καλά τη μπάλα ο Γκουί, μάζεψε ο Παναγή.

39' Ατομική ενέργεια από τον Μπάρκερ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.

Τέλος ημιχρόνου στο ΓΣΠ

Με πολλές αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι:

Παναγή (46’ Κυριακίδης), Λέτσιακς (46’ Βενιζέλου), Ψάλτης (46’ Μάθιους), Καϊάφας (46’ Μίλετιτς), Λανγκ (46’ Γιούστε), Μιξ (46’ Χραλάμπους), Ασημένος, Σάββα (46’ Λοϊζου), Μπάρκερ (46’Ζευκής), Χρίστου (46’ Μπρούνο), Κακουλλής (46’ Μάταβζ).

53' Πρώτο σουτ για τους πράσινους, από τον Μάταβζ, χωρίς να απειλεί.

54'ΓΚΟΛ για την Χάποελ Χάϊφα 0-1!  Σουτ του Τούργκεμαν, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και καταλήγει στην εστία του Κυριακίδη!

62' Συνεργασία Ασημένου-Ζευκή, με τον δεύτερο να επιχειρεί το σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο εκτός.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Λέτσιακς, Ψάλτης, Καϊάφας, Λανγκ, Μιξ, Ασημένος, Σάββα, Μπάρκερ, Χρίστου, Κακουλλής.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Ουζόχο, Μίλετιτς, Γιούστε, Βενιζέλου, Μάθιους, Χαραλάμπους, Μπρούνο, Λοϊζου, Ζευκής, Μάταβζ.

Χάποελ: Λεβίτα, Μαλούλ, Μιρόρ, Καπιλότο, Στίγκλερ, Μέιρ, Σίλβα, Μότπαν, Μαμάν, Γκουί, Τούργκεμαν

Στον πάγκο: Daniel Benish Amit Suairi , Yuval Haliba, Dudi Twitto, Yarin Sardal, Gal Arel, Rauf Jabarin, Gidi Kanyuk, Shuval Gozlan, Dudu Alterovic, Sagie Dror

**** Τον αγώνα θα διαιτητεύσει ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή με βοηθούς διαιτητές τους Όμηρο Τζιωρτζή και Ανδρέα Π. Ανδρέου. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Ανδρέας Μ. Αργυρού.