2

Η 18η Μαΐου είναι η ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΕΡΗ ημέρα για την ομάδα της Πάφου! Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο επιβλήθηκε με 0-3 της Ομόνοιας στον 81ο τελικό κυπέλλου Coca Cola και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην 10χρονη ιστορία της ομάδας, ενώ κέρδισε και την πρώτη Ευρωπαϊκή της έξοδο, αρχίζοντας το ταξίδι της από τον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Η Πάφος ήταν πολύ καλύτερη από την Ομόνοια και προηγείτο στο ημίχρονο με 0-3 με τα γκολ των Τάνκοβιτς, Ντράγκομιρ και Πέπε, ενώ πριν ανοίξει το σκορ ο Κβίντα σημάδεψε το δοκάρι του Ουζόχο από πλεονεκτική θέση.

Τελευταία φορά που επιτεύχθηκαν τρία τέρματα, από την ίδια ομάδα, στο πρώτο ημίχρονο ενός τελικού κυπέλλου στην Κύπρο,  ήταν πριν 46 χρόνια, όταν την  σεζόν 1977-78, ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με 3-0 του Ολυμπιακού στο παλιό ΓΣΠ, με το σκορ να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Από την άλλη η Ομόνοια που μετρούσε 2 διαδοχικές κατακτήσεις, ήταν κατώτερη των περιστάσεων και χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα δέχθηκε την οδυνηρή ήττα. Οι πράσινοι που τερμάτισαν στην 3η θέση του πρωταθλήματος θα αρχίσουν το Ευρωπαϊκό τους ταξίδι από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

Υπενθυμίζεται ότι ο πρωταθλητής ΑΠΟΕΛ, θα αρχίσει από τον δεύτερο προκριματικό του Champions League, ενώ η 2η ΑΕΚ, από τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

1΄ Έναρξη του μεγάλου τελικού!

2΄ Ευκαιρία για την Πάφο. Μετά από γύρισμα του Ζάιρο, ο  Κουλιμπάλι βάζει την προβολή, η μπάλα χτυπά στον Ουζόχο και φεύγει κόρνερ!

3΄ Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ ο Γκολντάρ κάνει συρτό γύρισμα, ο αμαρκάριστος Κβίντα στο δεύτερο δοκάρι στέλνει από εξαιρετικά κοντινή απόσταση την μπάλα στο δοκάρι!

Γίνεται έλεγχος από τον VAR για ενδεχόμενο πέναλτι σε χέρι παίκτη της Ομόνοιας

Καλείται στο On-field review o Γιοβάνοβιτς!

6΄ Πέναλτι για την Πάφο, για χέρι του Χαμάς

7΄ ΓΚΟΛ για την Πάφο. Ευστοχεί ο Τάνκοβιτς από το σημείο του πεναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην πάνω δεξιά γωνία του Ουζόχο.

22΄ Ευκαιρία για την Ομόνοια, απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Χαμάς, ο Μπότσκαϊ πάνω στη γραμμή απομακρύνει με κεφαλιά σε πλάγιο!

27΄ Εκτός περιοχής σουτ του Κβίντα σταματά πάνω στα σώματα των παικτών της Ομόνοιας, δεύτερη προσπάθεια από τον Ζάζα, μπλοκάρει ο Ουζόχο.

30'  Διαμαρτυρίες για πέναλτι από Ομόνοια. Εντός περιοχής μονομαχία Σεμέδο και Ρους, ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

36΄ 0-2 η Πάφος. Ο Τάνκοβιτς πήρε την μπάλα μετά από  λάθος απομάκρυνση του Ουζόχο έδωσε στον Ζάιρο, ο οποίος πέρασε στην περιοχή για τον Ντράγκομιρ που με δυνατό σουτ νικά τον Ουζόχο!

39΄ Νέα ευκαιρία για την Πάφο. Εκτός περιοχής αριστερό σουτ του Ντράγκομιρ, με το ένα χέρι αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ ο Ουζόχο!

41΄ ΓΚΟΛ  0-3 για την Πάφο.Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα δεν απομακρύνεται σωστά και ο Πέπε με ένα εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι  κι από εκεί στα δίχτυα του Ουζόχο

45΄ Πέντε λεπτά θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων

Τέλος α΄ ημιχρόνου

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ ' Διακοπή στο παιχνίδι. Ρίψη φωτοβολίδων από τους οπαδούς της Ομόνοιας

49' Δίνεται συνέχεια στην αναμέτρηση

53΄ Ο Ζαζά κάνει την σέντρα Ζαζά, κόντρα στον Κούσουλο, η μπάλα κατλήγει  κόρνερ.

54' Κεφαλιά του Γκολντάρ, η μπάλα κοντράρει και πάει σε νέο κόρνερ.

63' Η πρώτη τελική της Ομόνοιας! Κεφαλιά του Κούσουλου, μόλις έξω η μπάλα.

79' Σουτ του Μπάκιτς, στα χέρια του Ίβουσιτς.

81' Ο Κούσουλος το σουτ, σε σώματα! Καλή στιγμή για την Ομόνοια.

84' Ωραία κίνηση και πάσα του Αλιούμ, προβολή του Στεπίνσκι, άστοχη.

85' Κεφαλιά του Στεπίνσκι, έξω η μπάλα.

86' Δεύτερη κίτρινη κάρτα και κόκκινη στον Κουλιμπαλί, για φάουλ στον Κοντρέρας.

88' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, δύσκολα ο Ουζόχο.

90' Σε τετ α τετ ο Κοντρέρας, ο Μίλετιτς τον πρόλαβε και τελευταία στιγμή έβαλε την κόντρα.

2
2

Ομόνοια: Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Μπασιρού, Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαμάς, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Κακουλλής.

2

Στον πάγκο:Φαμπιάνο, Παπαστυλιανού,Μάθιους,Σιπριάνο,Κασάμα, Αλιούμ, Στεπίνσκι, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Λανγκ, Ανδρέου

Πάφος F.C: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ρους, Ζάζα, Τάνκοβιτς, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Μπρούνο, Κανέ Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια.